Angie Thomas- "The hate u give"




Szesnastoletnia Starr Carter żyje między dwoma światami: biednym sąsiedztwem, w którym mieszka i przedmieściem z wyższych sfer, w którym uczęszcza do prywatnej szkoły. Równowaga, jaką udało jej się stworzyć między tym dwoma światami zostaje zniszczona, kiedy Starr staje się jedynym świadkiem zastrzelenia jej przyjaciela z dzieciństwa Khalila z ręki policjanta.



Uważam, że akcja powieści jest świetnie zbudowana: następujące po sobie wydarzenia umiejętnie budują napięcie i sprawiają, że po prostu chce się czytać dalej, chce się dotrzeć do rozwiązania całej tej sytuacji. Niesprawiedliwość, walka, potrzeba wyrażania własnych poglądów aż krzyczy z kart "The hate u give". Historia Starr naprawdę bardzo mnie poruszyła i skłoniła do myślenia o rzeczach, na które dotąd nie zwracałam uwagi. Myślałam, że walki czarnoskórych gangów, strzelaniny i biedne "getta" to już przeszłość. Otóż, okazało się, że to nadal aktualne problemy, tylko nie mówi się o nich dużo.
Autorka, Angie Thomas stworzyła świetnych, żywych bohaterów. Kibicowałam Starr w jej drodze od samego początku, polubiłam ją, chciałam, żeby była odważna i nie bała się walczyć o swoje. Jednak moją ulubioną postacią stał się Maverick, ojciec Starr. Był jednocześnie bardzo zasadniczy, męski, ale też czuły i gotowy zrobić wszystko dla swojej rodziny. Natomiast mieć takiego starszego brata jak Seven- to marzenie. (I jeszcze takiego uroczego chłopaka jak Chris).
Bardzo podszedł mi język, którym pisane jest "THUG". W zasadzie wszystko rozumiałam, ani razu nie sprawdzałam słówek. Dla niektórych kłopotem może być slang, ale mi jakoś nie przeszkadzał.
No i na koniec- dla bohaterów ważną osobistością jest raper Tupac, a ja bardzo go lubię, tym bardziej czuję sympatię do tej książki.
Trudno jest wybrać swoją ULUBIONĄ książkę EVER. Ale odkąd przeczytałam "The hate u give", wiem, że to ta historia. I będę ją polecać wszystkim, bez wyjątku!
Moja ocena 10/10 z gwiazdeczką ⭐



Komentarze

Popularne posty